• pt.. maj 24th, 2024

Jakie skutki uboczne możemy odczuć po zażyciu tabletki „dzień po”

Byhenryka

gru 23, 2022

Antykoncepcja awaryjna to bardzo wygodne rozwiązanie, które może być pomocne w sytuacji, kiedy standardowe metody antykoncepcji zawiodą. W niektórych przypadkach może jednak spowodować pewne skutki uboczne. Są one całkowicie normalne, ale warto być ich świadomym.

Czy antykoncepcja awaryjna jest bezpieczna?

Na początek warto zaznaczyć, że jeżeli będziemy stosować tabletkę „dzień po” zgodnie z zaleceniami lekarza, to istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo, że pojawią się skutki uboczne, które mogłyby zagrażać naszemu zdrowiu. Najczęstszymi składnikami w takich pigułkach są lewonorgestrel oraz octan uliprystalu, które są bezpiecznymi substancjami, dobrze tolerowanymi przez nasze ciało. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy antykoncepcja awaryjna może spowodować:

  • bóle brzucha, bóle piersi
  • wymioty, nudności
  • upławy, świąd

Zażycie antykoncepcji awaryjnej może też rozregulować do pewnego stopnia cykl menstruacyjny. Możliwe jest wystąpienie krwawień oraz plamienia (poza cyklem). Sama miesiączka występuje zazwyczaj o tydzień później albo wcześniej niż zazwyczaj. Może być wyjątkowo lekka albo wręcz przeciwnie, bardzo obfita.

Właśnie z wymienionych powodów tabletka „dzień po” powinna być stosowana tylko jako rozwiązanie awaryjne.

Antykoncepcja online – lekarz dobierze metodę, która jest dla nas bezpieczna

Jak już wspomnieliśmy, pomimo rzadkich efektów ubocznych antykoncepcja awaryjna jest rozwiązaniem bezpiecznym. Jest tak dlatego, ponieważ przepisuje nam ją lekarz. Teraz receptę na jedną z tabletek „dzień po” może wydać nam medyk online. Nie musi to być ginekolog. Recepta online może zostać wydana przez lekarza ogólnego. Wcześniej oczywiście przeprowadza on odpowiedni wywiad, podczas którego może nas zapytać o datę ostatniej miesiączki, ile minęło od stosunku, zażywane leki czy stosowaną na co dzień metodę antykoncepcji.

Antykoncepcja i recepta online – w jakim czasie od stosunku można zażyć tabletkę?

W zależności od rodzaju tabletki można ją zażyć od kilku do aż 120 godzin po stosunku. Oczywiście im szybciej ją weźmiemy, tym większe są szanse na jej działanie. Dlatego właśnie konsultacja online oraz recepta online są tutaj tak wygodnym rozwiązaniem. Receptę możemy uzyskać nawet kwadrans po zamówieniu wizyty. E-recepta na tabletki antykoncepcyjne, również te awaryjne, może być zrealizowana w każdej aptece. W ten sposób możemy uzyskać też inne środki antykoncepcyjne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *