• pon.. lip 22nd, 2024

USG Prywatnie Warszawa

Obrazowanie ultrasonograficzne piersi: wybór odpowiedniego lekarza do mammografii

USG piersi, czasami nazywane mammografią, to zastosowanie klinicznej ultrasonografii do szczegółowego obrazowania piersi na dużym obszarze. Technologia ta istnieje od wielu lat, ale nie była dostępna dla lekarzy zajmujących się mammografią ogólną aż do lat 80. Procedura mammograficzna służy do wykrywania raka piersi lub innych chorób piersi, takich jak hiperplazja, czyli przerost komórek gruczołów sutkowych.

Niektóre kobiety przechodzą mammografię wraz ze standardowymi badaniami piersi i wywiadem, więc nie ma dla nich nic nowego. Jednak inne kobiety mają powody do obaw, ponieważ proces ten nie ujawnia żadnych oznak raka. Może to powodować niepokój i niepokój u kobiet, które myślą, że mogą mieć raka. W przypadku tych kobiet może być konieczne przeprowadzenie dodatkowych badań, aby odkryć naturę raka. Mammografia jest rutynową częścią badań przesiewowych w kierunku raka piersi.

Niektóre kobiety obawiają się, że mogą potrzebować dodatkowych badań po pierwszym USG piersi. Testy te są wymagane jako rzecz oczywista, gdy kobieta martwi się stanem, takim jak rak. Lekarz może wtedy zlecić dodatkowe badania. Obejmują one biopsję piersi w celu wykrycia raka w dowolnym miejscu w piersi, mammografię, aby sprawdzić, czy guz na kopcu jest rakowy oraz mammografię, aby sprawdzić, czy w tkance piersi nie ma złośliwości. Każdy z tych testów ma różne sposoby oceny obecności raka.

Biopsja piersi pod kontrolą USG wykorzystuje kamerę rentgenowską, aby określić szczegóły tkanki piersi. Badanie to wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Nad mięśniem i pod pachą wykonuje się nacięcie, aby lekarz mógł uzyskać dobry obraz tego, co się dzieje. Podczas tej biopsji piersi pod kontrolą USG lekarz może również postawić diagnozę, patrząc na tkankę pod światłem za pomocą aparatu rentgenowskiego. Czasami przeprowadza się również dodatkowe testy. Te dodatkowe testy obejmują próbkę płynu z piersi, tkanki z innych części ciała lub biopsję z innej części ciała.

Inny rodzaj USG piersi, znany jako USG przezpochwowy, wykonuje się za pomocą fal dźwiękowych.

Podczas tego zabiegu przez pochwę wprowadza się cienką plastikową rurkę. W ten sposób lekarz może obserwować, co dzieje się w miednicy bez konieczności przechodzenia przez macicę, jak to ma miejsce w przypadku mammografii.

Jeśli wykonałeś USG piersi i mammografię i stwierdzisz, że nie masz żadnych zmian piersi, najprawdopodobniej zostaniesz odesłana do domu, aby się zrelaksować i poczekać na wyniki. Możesz poczuć się trochę obolały, ale zazwyczaj procedury nie wpływają zbytnio na Ciebie. Zwykle lekarz mówi ci, że wszystko jest w porządku. Jeśli jednak stwierdzisz, że nastąpiła zmiana, ważne jest, aby zgłosić to swojemu ginekologowi. Jest to szczególnie ważne, jeśli rozważasz wykonanie mammografii, ponieważ mogą one powiedzieć lekarzowi, czy jesteś dobrym kandydatem do jednej z tych procedur.

Po uzyskaniu wyników USG piersi i mammografii następnym krokiem będzie znalezienie dobrego USG lub radiologa. Powodem, dla którego chcesz spotkać się z lekarzem w renomowanej i doświadczonej placówce radiologicznej jest to, że będzie on w stanie pomóc Ci lepiej zrozumieć Twoją sytuację. Na przykład dobry sonolog będzie wiedział, czego szukać w USG piersi. Z drugiej strony dobry radiolog będzie w stanie zinterpretować wykonane przez Ciebie zdjęcia, co pomoże mu określić, czy jesteś dobrym kandydatem do jednej z tych procedur. Oczywiście możesz zdecydować się na wizytę z bardziej uogólnionym lekarzem, który wykona razem mammografię i USG.

Następnym krokiem będzie umówienie się na wizytę u lekarza. Powinieneś to zrobić nie później niż 2 tygodnie po mammografii lub USG. Jeśli nie jesteś w stanie umówić się na wizytę u konkretnego radiologa w ciągu kilku godzin, powinieneś spróbować zadzwonić do wielu różnych. Dzieje się tak, ponieważ Twoje zdrowie może się zmienić w ciągu kilku tygodni i będziesz potrzebować lekarzy, którzy pomogą Ci rozwiązać te zmiany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *