• sob.. cze 15th, 2024

Rezonans głowy Warszawa

Funkcjonalności, wskazania i wyłączenia przy rezonansie magnetycznym

Rezonans jest badaniem obrazowym często wykorzystywanym w diagnostyce. Pozwala na penetrację całego ciała albo jego określonej części w odniesieniu do zapalenia, urazu czy procesów nowotworowych. Pacjent w trakcie badania leży nieruchomo w wąskim tunelu maszyny. Kiedy warto zrobić rezonans, jak się do niego przygotować?
W ramach diagnostyki obrazowej wykonuje się zwykle USG i RTG, dodatkowo również rezonans magnetyczny warszawa. Wszystkie wspomniane badania posiadają mnóstwo zalet ale i ograniczeń. Dlatego tak ważne jest uzupełnianie się ich razem, podwyższając szanse na prawidłową diagnozę a później skuteczne leczenie.
Kolosalnym plusem badania rezonansem może być uzyskanie dokładnych obrazów z racji między innymi podania kontrastów i obserwacji organizmu pod kilkoma płaszczyznami. Nowoczesne urządzenia pozwalają analizować całe ciało, ale też jego poszczególne organy. Penetracji podlegają tkanki miękkie, mięśnie, stawy, kości i układ nerwowy. Jakże multinarządowa analiza sprawdza się w wykrywaniu procesów rakowych, guzów ale także analizie dużych uszkodzeń ciała, identyfikowaniu i lokalizowaniu bólu różnorakiego pochodzenia.
Obok wielu przymiotów i nieinwazyjnego charakteru badania Rezonans głowy Warszawa ten sposób posiada również wady. Kardynalną jest to, że MRI jest badaniem statycznym, pacjent musi spoczywać w jego trakcie bez ruchu co utrudnia przeprowadzenie badania dynamicznego jakże istotnego przy urazach choćby narządów ruchu. Niestety na wykonanie badania w Polsce stale oczekuje się zbyt długo. Szybciej osiągalne są RTG bądź USG. Istnieje ewentualność wykonania rezonansu na własną rękę, cena jednak to często kilkaset złotych za konkretny obszar ciała.
Rezonans magnetyczny warszawa nie wpływa negatywnie na organizm, jednak wyłączeni z tej metody są chorzy z rozrusznikami serca, sztucznymi zastawkami czy neurostymulatorami. Do kontrastu podawanego w razie potrzeby w trakcie badania nie wskazane są różne uczulenia.

Wskazania do rezonansu

Po przeprowadzeniu tańszych badań obrazowych i laboratoryjnych lekarz, dla pewności co do pierwotnej diagnozy, kieruje chorego na rezonans magnetyczny warszawa. Może to być rezonans całego ciała, głowy, brzucha bądź miednicy, serca, kręgosłupa, klatki piersiowej, stawów i kości. Podstawowym wskazaniem jest potwierdzanie schorzeń układu nerwowego, procesów nowotworowych, stanów po urazach tkanek miękkich, chorób naczyniowych, zmian układu kostno-stawowego, mięśni. Mogą to być m.in. dyskopatie kręgosłupa, stany zapalne czy zanik mięśni, uszkodzenia więzadeł, obrzęki kończyn, stwardnienie rozsiane, choroba Alzheimera, tętniaki, wady rozwojowe, stany zapalne mózgu, urazy głowy, choroby serca, układu krwionośnego, nowotwory.
Jak widać rezonans magnetyczny warszawa bywa niezbędny w wykrywaniu schorzeń całego organizmu. Jeśli nie ma przeszkody do wykonania badania, poddany może mu być każdy, po zrobieniu rozmowy.
Na samo badanie warto zgłosić się w wygodnym ubraniu bez metalowych elementów, nie posiadać kluczy, biżuterii, telefonu, kart i urządzeń elektronicznych, okazać dokument tożsamości, wynik poziomu kreatyniny (w razie potrzeby podania kontrastu), przyjść na rezonans magnetyczny warszawa bez posiłku, bez make-up, kosmetyków na włosach. Nie wymaga się rezygnacji stale przyjmowanych leków.

Jak prześwietla rezonans?

W trakcie rezonansu badany zamknięty jest w kanale. MRI wykorzystuje pole magnetyczne i fale radiowe. Skaner rezonansu wytwarza mocne pole magnetyczne oddziałujące na atomy wodoru i tlenu, potem wytwarza fale radiowe które na trasie trafiają na wspomniane atomy i na skutek zjawiska rezonansu komputer odczytuje dane o budowie organizmu, opracować dokładny obraz. Fale radiowe czy pole magnetyczne nie są szkodliwe. Znaczne ryzyko niesie prześwietlenie RTG.
Badanie potrzebuje dyscypliny i cierpliwości ze strony pacjenta, ale w zamian pokazuje dokładny obraz o wartości diagnostycznej. MRI może być wykonywany bez ograniczeń, jedynie nieść może ryzyko dla osób z rozrusznikiem serca czy różnymi metalowymi elementami w ciele, które stanowią przeciwwskazania do MRI. Dlatego strasznie istotny jest wywiad i przekazywanie zgodnych z prawdą odpowiedzi przed każdym wykonywanym badaniem czy zabiegiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *