• sob.. cze 15th, 2024

Rezonans gdzie wykonać ?

Zalety, zalecenia i ograniczenia przy rezonansie magnetycznym

Rezonans jest badaniem obrazowym często wykorzystywanym w diagnostyce. Pozwala na analizę całego organizmu albo jego ustalonej części w odniesieniu do zapalenia, uszkodzenia albo procesów nowotworowych. Badany w trakcie badania leży nieruchomo w wąskim tunelu automatu. Kiedy warto zrobić badanie, w jaki sposób się do niego przygotować?
W ramach diagnostyki obrazowej przeprowadza się często USG i RTG, dodatkowo również rezonans magnetyczny warszawa. Wszystkie powyższe badania posiadają ogrom zalet ale i ograniczeń. Stąd tak ważne jest uzupełnianie się ich razem, podwyższając szanse na właściwą rozpoznanie a następnie skuteczne terapie.
Ogromnym plusem badania MRI może być uzyskanie dokładnych zdjęć z racji głównie wykorzystania kontrastów i przglądania ciała pod kilkoma płaszczyznami. Nowoczesne urządzenia pozwalają analizować całe ciało, ale również jego wybrane elementy. Badaniu podlegają tkanki miękkie, mięśnie, stawy, kości i układ nerwowy. Iście multinarządowa diagnostyka sprawdza się w wykrywaniu procesów rakowych, guzów ale także analizie dużych urazów, identyfikowaniu i lokalizowaniu bólu różnorakiego pochodzenia.
Obok mnóstwa zalet i nieinwazyjnego charakteru badania rezonansem magnetycznym ta metoda ma także wady. Kardynalną jest to, że rezonans magnetyczny warszawa jest badaniem statycznym, chory musi leżeć w jego trakcie spokojnie co problematyzuje przeprowadzenie badania dynamicznego jakże ważnego przy urazach np. narządów ruchu. Niestety na wykonanie badania w Polsce nadal czeka się dość długo. Szybciej dostępne są zdjęcia rentgenowskie czy ultrasonografia. Jest opcja wykonania rezonansu odpłatnie, cena jednak to przeważnie kilkaset złotych za konkretny obszar ciała.
Rezonans magnetyczny warszawa nie wpływa niekorzystnie na organizm, jednak wykluczeni z tej metody są pacjenci z rozrusznikami serca, sztucznymi zastawkami czy neurostymulatorami. Do kontrastu podawanego w razie potrzeby w trakcie badania nie wskazane są różne uczulenia.

Zalecenia do rezonansu

Po przeprowadzeniu podstawowych badań obrazowych i laboratoryjnych lekarz, dla pokrycia co do pierwotnej diagnozy, kieruje pacjenta na rezonans magnetyczny warszawa. Może to być rezonans całościowy ciała, głowy, jamy brzusznej bądź miednicy, serca, kręgosłupa, klatki piersiowej, stawów i kości. Ważnym wskazaniem bywa potwierdzanie schorzeń układu nerwowego, procesów nowotworowych, stanów po urazach tkanek miękkich, chorób naczyniowych, dysfunkcji układu kostno-stawowego, mięśni. Mogą to być m.in. dyskopatie kręgosłupa, stany zapalne czy zanik mięśni, uszkodzenia więzadeł, opuchlizny kończyn, stwardnienie rozsiane, choroba Alzheimera, tętniaki, wady rozwojowe, stany zapalne mózgu, urazy głowy, choroby serca, układu krwionośnego, nowotwory.
Jak widać rezonans magnetyczny warszawa może okazać się istotny w diagnostyce schorzeń całego organizmu. W sytuacji gdy nie ma przeciwwskazań do przeprowadzenia badania, poddany może mu być każdy, po przeprowadzeniu rozmowy.
Na samo badanie należy przyjść w wygodnym ubraniu bez metalowych detali, nie wnosić kluczy, biżuterii, telefonu, kart i urządzeń elektronicznych, posiadać dowód osobisty, badanie poziomu kreatyniny (w przypadku zastosowania kontrastu), stawić się na rezonans magnetyczny warszawa bez posiłku, bez make-up, kosmetyków na włosach. Nie wymaga się odstawienia stale przyjmowanych leków.

Jak działa rezonans?

W trakcie badania badany zamknięty jest w tubie. MRI wykorzystuje pole magnetyczne i fale radiowe. Skaner rezonansu wytwarza silne pole magnetyczne działające na atomy wodoru i tlenu, potem nadaje fale radiowe które na trasie znajdują na przytoczone atomy i na skutek zjawiska rezonansu komputer wynajduje informacje o budowie organizmu, stworzyć komputerowy obraz. Fale radiowe czy pole magnetyczne nie są niezdrowe. Większe ryzyko niesie badanie RTG.
Badanie potrzebuje dyscypliny i cierpliwości ze strony pacjenta, ale w nagrodę udostępnia precyzyjny obraz o wartości diagnostycznej. Rezonans magnetyczny warszawa może być wykonywany bez ograniczeń, jedynie nieść może ryzyko dla osób z rozrusznikiem serca czy innymi metalowymi elementami w ciele, jakie stanowią przeciwwskazania do MRI. Stąd strasznie istotny okazuje się wywiad i udzielanie zgodnych z prawdą odpowiedzi przed każdym wykonywanym badaniem bądź zabiegiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *