• pon.. lip 22nd, 2024

Profilaktyka ginekologiczna w ciąży

Skutecznie realizowana profilaktyka w ciąży powinna zaczynać się jak najwcześniej. W tym względzie najlepszym rozwiązaniem jest, gdy taka opieka medyczna zaczyna się już przed zajściem w ciążę. Przy planowaniu ciąży dobrym rozwiązaniem jest udanie się do ginekologa, który jest w stanie zlecić badania laboratoryjne oraz obrazowe.

Wstępne badania

Pierwsze badania przy planowaniu ciąży mają na celu ocenę ogólnego stanu zdrowia kobiety. W tym względzie można ocenić choćby występowanie przeciwciał przeciwko różyczce. Określenie takich informacji, jak posiadanie odporności na konkretne choroby pozwala lepiej ocenić jakie szczepienia powinna wykonać kobieta. Nie bez znaczenia jest również ocena występowania:

– schorzeń internistycznych,

– problemów natury psychicznej,

– chorób przewlekłych.

Obecnie postęp medyczny sprawia, że prowadzenie ciąży nawet w przypadku poważnych schorzeń jest możliwe do realizowania w taki sposób, aby nie doszło do poronień czy powikłań ciążowych. Oczywiście bardzo ważne jest to, aby lekarz prowadzący ciążę posiadał jak najwcześniej informacje o stanie zdrowia kobiety.

Internistyczne choroby

Występowanie internistycznych chorób, które zostały odpowiednio wcześnie wykryte nie sprawia większych problemów podczas ciąży. Takie choroby jak cukrzyca czy nadciśnienie mogą być łatwo kontrolowane w taki sposób, który w pełni ogranicza zagrożenie dla płodu i kobiety w ciąży. Jednak wykrycie takich problemów już na etapie planowania ciąży pozwala na szybsze decydowanie się na ewentualne podanie konkretnych leków czy też na częstsze wykonywanie badań medycznych.

Wykrycie problemów zdrowotnych u kobiet planujących ciążę jest obecnie znacznie łatwiejsze, gdyż można korzystać z wielu gabinetów, w których można wykonać bardziej rozbudowany zestaw podstawowych badań. Jednak dobrze jest wybierać takie placówki medyczne, do wykonywania badań oraz prowadzenia ciąży, które są w stanie zapewnić jak najbardziej kompleksową obsługę medyczną. W ten sposób można znacznie wygodniej uzyskać dostęp do lekarza prowadzącego ciążę, a także do innych specjalistów.

Odpowiednie prowadzenie ciąży

Trzeba brać pod uwagę, że prowadzenie ciąży to nie tylko kontrolowanie stanu zdrowia kobiety i płodu, ale również zapewnienie wskazówek dotyczących diety czy aktywności fizycznej. W tym względzie ginekolog Warszawa powinien wskazać właściwą ilość spożywanych płynów, skład pokarmów, czy liczbę spożywanych kalorii. Dieta ma bardzo duże znaczenie dla rozwijającego się płodu. Jednocześnie jest w stanie odpowiednio przygotować kobietę do porodu, a także ułatwić powrót do właściwej formy po porodzie.

Bardzo ważne jest decydowanie się na takiego ginekologa, który będzie w stanie zapewnić pacjentce komfort psychiczny. W tym względzie trzeba brać pod uwagę, że różni pacjenci mają odmienne potrzeby w zakresie tego czego oczekują od lekarza. Warto jest z tego powodu decydować się na takiego ginekologa, który odpowiada nam pod kątem sposobu prowadzenia wywiadu medycznego. Nie bez znaczenia jest również branie pod uwagę jak łatwo będzie można się z skontaktować z lekarzem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *