• wt.. kw. 16th, 2024

Depresja a uzależnienie od narkotyków

Byhenryka

paź 14, 2021

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wskazuje depresję jako najczęstszą chorobę przewlekłą na świecie. Według statystyk aż 10% polskiego społeczeństwa cierpi na to schorzenie. Nie jest łatwo poradzić sobie z depresją, a wiele osób szuka ukojenia we wszelkiego rodzaju używkach czy substancjach psychoaktywnych. Jak skutecznie poradzić sobie z zaburzeniami lękowymi?

 

Czym jest depresja?

Przewlekłe schorzenie może być spowodowane wieloma czynnikami, takimi jak trudne przeżycia, traumy z dzieciństwa czy silny i długotrwały stres. Depresja jest wstydliwą chorobą, do której wiele osób się nie przyznaje. Do najczęstszych objawów schorzenia zalicza się:

– długotrwałe poczucie smutku,

– brak motywacji do wykonywania codziennych aktywności,

– trudności ze skupieniem uwagi i koncentracją,

– bezsenność,

– zaniżone poczucie własnej wartości,

– zaburzenia odżywiania,

– poczucie przewlekłego zmęczenia.

 

Depresja a zażywanie narkotyków

Wizja uśmierzenia mentalnego bólu popycha wiele osób w stronę narkotyków. Są to substancje psychoaktywne, które powodują zmiany w układzie nerwowym. Zażywanie narkotyków może spowodować uczucie euforii, pobudzenia lub uspokojenia. Szczególnie narażone na negatywne skutki przyjmowania substancji psychoaktywnych są osoby zmagające się z depresją. Krótkotrwała ulga po przyjęciu narkotyku szybko znika, a realny problem nie zostaje rozwiązany. Co więcej, zażycie środków odurzających powoduje wzmożoną chęć ponownego sięgnięcia po używkę. Tym samym chorzy na depresję nie tylko nie rozwiązują dotychczasowych problemów, lecz otrzymują kolejny. Powstaje błędne koło nałogu, gdyż skutkiem odstawienia narkotyków jest depresja jako objaw odstawienny.

 

Jak poradzić sobie z depresją?

Zamiast sięgać po niebezpieczne dla zdrowia substancje, warto zwrócić się o pomoc do specjalistów. Grupa Meta Life pomaga pacjentom chorym na depresję. Zespół zrzesza wykwalifikowanych psychologów, psychiatrów oraz psychoterapeutów, których głównym celem jest przywrócenie równowagi psychicznej pacjentów. Stale pogłębiana wiedza specjalistów, korzystanie z najnowszych narzędzi terapeutycznych oraz otwarte podejście sprawiają, że pacjenci otrzymują kompleksową opiekę zdrowotną. Ofertę ośrodka detoksykacji Meta Life można znaleźć na stronie: https://medi-life.pl/zakres-swiadczen/zdrowie-psychiczne/

 

Depresja to przewlekła choroba, która może dotknąć każdego bez względu na status społeczny. Wiele sławnych i podziwianych osób przyznaje się, że cierpi na zaburzenia lękowe. Mimo obaw i poczucia wstydu warto jest zasięgnąć pomocy specjalistów, aby zadbać o swoje zdrowie psychiczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *