• wt.. kw. 16th, 2024

Bolesne miesiączki – przyczyny i sposoby radzenia sobie z bólem

Byhenryka

paź 4, 2021

Menstruacja wielu kobietom kojarzy się z dużym dyskomfortem. Zdarza się, że związane z nią dolegliwości bólowe, potrafią kogoś skutecznie wykluczyć z życia na kilka dni! Co może powodować bolesne miesiączki oraz jak można sobie pomóc?

Bolesne miesiączkowanie, o czym pamiętać

Zanim przejdziemy do kwestii związanych z dolegliwościami, skupmy się przez chwilę na temacie higieny w trakcie menstruacji. Niedostateczne dbanie o czystość w tym czasie może zachwiać równowagę mikroflory bakteryjnej, a wtedy nietrudno o bakteryjne zapalenie pochwy. Dlatego, szczególnie w pierwszych, najobfitszych dniach miesiączki zaleca się częste podmywanie. Będąc poza domem, można skorzystać z chusteczek do higieny intymnej. Tampony i podpaski należy często zmieniać. Znaczenie ma również bielizna — powinna być wykonana z naturalnych, przewiewnych materiałów. Doskonale sprawdzi się bawełna. W przypadku stosowania bielizny menstruacyjnej warto zwrócić uwagę, z jakiego materiału wykonany jest wkład chłonny — naturalne materiały typu tkanina bambusowa zapewnią ciału lepsze warunki niż flizelina czy poliester.

Ból menstruacyjny, może się pojawić na kilka dni przed miesiączką. Najczęściej kobiety skarżą się na ból podbrzusza, jednakże może on promieniować również na lędźwie lub nogi. Bardzo często bolesnej miesiączce towarzyszy przygnębienie, poczucie zmęczenia i rozbicia, a nawet zawroty głowy. Zdarzają się też panie, którym w czasie menstruacji dokuczają nudności i wymioty.

Istnieją jednak sposoby, które pomogą przetrwać te ciężkie dla kobiecego organizmu dni — w zależności od natężenia bólu, można stosować je jako dodatek do leków przeciwbólowych lub zamiast nich. Już na kilka dni przed miesiączką, warto postawić na relaks i spróbować się wyciszyć — bowiem stres wzmaga dolegliwości.

Jeżeli miesiączka nie jest zbyt obfita, ulgę przyniosą ciepłe okłady stosowane na brzuch lub dół pleców. O ile ból nie utrudnia funkcjonowania, warto spróbować umiarkowanej aktywności fizycznej, która pomoże rozluźnić mięśnie oraz pozytywnie wpłynie na samopoczucie.

Menstruacja, bywa dużym obciążeniem dla organizmu, dlatego warto się o siebie szczególnie zatroszczyć w tym czasie. Spokój, relaks oraz napary ziołowe (np. działająca rozkurczowo herbata z nagietka) będą sprzymierzeńcami.

Przyczyny bolesnych miesiączek — endometrioza, mięśniaki, bakteryjne zapalenie pochwy i inne

Możliwych przyczyn jest wiele: endometrioza, nieleczone bakteryjne zapalenie pochwy, torbiele czy wady anatomiczne macicy. Okazuje się, ze wpływ na dolegliwości bólowe ma również nieodpowiednia dieta, obfitująca w cukry proste i nasycone tłuszcze (np. dania typu fast food i słodycze). Zastosowanie się do zasad zdrowego odżywiania oraz zwiększenie aktywności fizycznej może zaowocować lżejszym przechodzeniem menstruacji.

Jeżeli ból menstruacyjny i inne, towarzyszące miesiące dolegliwości, są wyjątkowo uciążliwe, należy koniecznie udać się na wizytę do lekarza ginekologa.  Zlokalizowanie źródła problemu oraz wdrożenie odpowiedniego działania mogą skutecznie pomóc i zdecydowanie podnieść jakość życia w tych dniach cyklu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *